loader

SONDA

Czy popierasz referendum ws. sześciolatków?

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Kompleksowy plan dla Puszczy Białowieskiej

dodano 6 dni temu, 2017-06-17 w kategorii: Akcje

W ostatnich tygodniach niezwykle głośno jest o obronie Puszczy Białowieskiej przed wycinką, ale cała sprawa nie sprowadza się jedynie do rabunkowej gospodarki zasobami leśnymi. Zatrzymanie wycinki Puszczy to dopiero pierwszy krok, pomoc w transformacji okołopuszczańskich miejscowości pozwoli nie tylko na polepszenie bytu mieszkających tam ludzi, a przede wszystkim pozwoli lepiej chronić Puszczę Białowieską w przyszłości.

W piątek 16 czerwca 2017 r. odbyła się wizyta studyjna, w której udział wzięli przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, Andrzej Rozenek oraz Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa Sojuszu, a którą zorganizował przewodniczący podlaskiego SLD Piotr Kusznieruk.

Trasa wizyty objęła Hajnówkę, Białystok, Zaleszany oraz Puszczę Białowieską. Spotkania z samorządowcami, rozmowy z mieszkańcami oraz obrońcami puszczy, wszystko to zaowocowało konkretnymi pomysłami dla mikroregionu Puszczy.

Powstała Koalicja na Rzecz Puszczy i Ludzi, która ma za zadanie zrzeszać organizacje i ludzi, którzy będą działać na rzecz nie tylko ochrony lasów, ale i rozwoju regionu. Nie tylko sprawa wycinki drzewostanu, ale spowodowanie, aby uruchomiono specjalne fundusze UE na rzecz całego regionu białowieskiego, to tematy, które powinny stanąć na forum Parlamentu Europejskiego. W tej sprawie SLD będzie motywowało do działania swoich eurodeputowanych. Dlaczego potrzebne są dodatkowe środki? Region wokół Puszczy wyludnia się, głównie z powodu braku atrakcyjnych miejsc pracy, a te, aby nie zagrażały zasobom naturalnym nie mogą powstawać w przemyśle drzewnym, potrzebna jest również transformacja gospodarki mikroregionu skoncentrowanego na drewnie w region turystyczny.

Miejsca pracy w sektorze turystycznym są przyszłością rozwoju regionu białowieskiego, ponieważ są lepiej płatne niż zajęcia w leśnictwie, w którym liczba miejsc pracy jest ograniczona. W białowieskim nadleśnictwie pracuje 130 osób, podczas gdy jeden hotel tworzy 100 miejsc pracy. Poza tym samo leśnictwo ma coraz mniejsze zapotrzebowanie na pracę ludzi, ponieważ ta jest ograniczana przez mechanizacje, Lasy Państwowe kupując 60 harvesterów de facto odbierają miejsca pracy mieszkańcom okołopuszczańskich miejscowości! Wspomniane Lasy Państwowe nie powinny zmienić swoje formy własnościowej i winny pozostać w ręku państwa, jednakże w większym stopniu powinny się angażować we współpracę regionów, w którym funkcjonują.

Ostatni, ale nie najmniej istotny pomysł będący efektem wizyty na Podlasiu - cała Puszcza Białowieska powinna być Parkiem Narodowym, Polska powinna wylansować markę #PuszczaBiałowieska. To światowe dziedzictwo UNESCO, takich cudów natury jest w Europie góra cztery! Jest to atut, którego żaden start-up, żadna korporacja nie będzie w stanie skopiować, czy też stworzyć.

 

Czarzasty, Kusznieruk, Żukowska oraz b. poseł SLD z Podlasia Eugeniusz Czykwin upamiętnili również ofiary zbrodni oddziału "Żołnierza Wyklętego" Romualda Rajsa-"Burego" we wsi Zaleszany składając wiązankę i zapalając znicze pod pomnikiem pomordowanych.


 Komentarze

Wydarzenia

 • Testament Kality realizowany w sposób niedoskonały

  godzinę temu

  - Cieszymy się, że Testament Kality jest w pewien sposób realizowany, ale jest on realizowany w sposób bardzo niedoskonały. Największym mankamentem tej ustawy i chcę, żeby to wyraźnie wybrzmiało, jest to, że ta ustawa nie pozwala na uprawianie konopi indyjskich w Polsce – ocenił Andrzej Rozenek.czytaj więcej»

 • Rozenek: Ustawa „dezubekizacyjna" nieludzka i bestialska

  3 godziny temu

  - 16 grudnia 2016 r. w budynku Sejmu, w podejrzanych okolicznościach prawnych przyjęto ustawę tzw. „dezubekizacyjną”, ustawę zmieniającą zaopatrzenie emerytalne wielu funkcjonariuszy w taki sposób, że objęła ona wszystkie służby mundurowe – powiedział Andrzej Rozenek, polityk SLD.czytaj więcej»

 • Wenderlich: Komisje śledcze teatrem

  dzisiaj o 07:31

  - Pamiętam poprzednie komisje śledcze, począwszy od tej pierwszej do kolejnych i wszystkie były teatrem – powiedział Jerzy Wenderlich, wiceprzewodniczący SLD w programie „Rozmowa Polityczna” komentując działalność komisji śledczej ds. Ambr Gold. czytaj więcej»

 • Rozenek: Czy PiS uniemożliwia pracę NIK?

  wczoraj o 11:54

  - 5 kwietnia 2017 r. złożyliśmy do szefa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego zawiadomienie dotyczące komisji smoleńskiej, pytaliśmy w tym zawiadomieniu jak wydawane są pieniądze przeznaczone na tę komisję – stwierdził Andrzej Rozenek, polityk SLD podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie 22 czerwca 2czytaj więcej»

 • Andrzej Rozenek wstępuje do SLD. Rada Krajowa partii w najbliższą sobotę.

  wczoraj o 10:57

  - Witamy Andrzeja Rozenka w szeregach Sojuszu Lewicy Demokratycznej -ogłosiła Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa SLD. - W najbliższą sobotę, 24 czerwca, odbędzie się Rada Krajowa partii - zapowiedział Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.